Saturday, February 17, 2007

So.. day 17

I have not updated in a while because.. nothing interesting has happened. I've eaten mostly beans and rice this past week.. and some small things I still need to add up. This is pretty easy now.. just getting bored of beans.. lol.

Saturday, February 10, 2007

Some math (day 10)

+ .25 (chocolate milk carton)
.59 (rice)
2.59 (more spaghetti sauce and peanut butter)
1.09 (2 loaves bread)
2.00... gotta find my receipt for beans.. is was less but lets call it $2.00 until
$17.62. I have enough food to last a while, but I'm not sure for a week! Well have to see how it goes.


My legs joints and feet are KILLING me today. I got multivitamins and I am getting some calcium and potassium supplements tonight. I don't count this as food money.. because I'm not getting full off of them... judging on my size I probably need to have some though because I think I could do some damage if I'm not careful. I know just any bum couldn't get vitamins, but my experiment here wasn't really about pain.. now I see why girl are like they are when cramping.. haha.. but its just my legs.

Thursday, February 8, 2007


Today I picked up some rice at the store ($.59).. for a pound. Not bad at all. I also cooked my spaghetti noodles and mixed some butter and salt, they were pretty good. I think I'm going to make fried rice tomorrow. I got some free samples at united, they were SO GOOD! Chicken and ribs... only a little taste tho. I also got about 3 more free cookies lol.. chocolate chip this time, my favorite. I went to McDonald's and asked for sugar, they gave me splenda.. but I can't really complain going thru the drive through just for sugar. Then I went to the Burger and got a lot of salt and pepper. Today was productive.. I think I will be able to catch up with myself with the noodles, rice, 4 hot dogs, roman noodle package, and little bit of peanut butter I have left. For those of you worried about me dying, I hear that if you mix some sorta beans with rice its a protein substitute. I'll prolly look for those beans tomorrow.
On another note, people are giving me so much crap about doing this! Someone in English said it was pointless and stupid.. like straight up in front of the class.. I have my reasons for doing this, it's a test of will power, and an experiment, and I am already viewing food/money differently. I think good will come out of this for me personally.. and I DON'T REALLY CARE what everyone else gets out of it or thinks of it!


I have lost 9 pounds. I know that probably is not good in a week.. but I'm not attempting to lose weight.. it comes with eating less than usual I suppose.

Wednesday, February 7, 2007

Still day seven...

So those four cookies I got from united are actually holding me up for the night. I ate an early supper, and I knew I would be hungry again before I went to bed. But after eating those cookies, I am not all that hungry, and actually deciding to hold of until tomorrow. I know that four cookies at once aren't all that good for you, especially being sugar cookies.. but I don't care! They were so good! Mom made me pick up some milk along with some other things.. and how I wanted to just open the milk right there and start chugging (although I read it's impossible to drink a whole gallon of milk at once.. I'm not quite sure!). Oh and just for some background.. I absolutely LOVE milk.. its my fav. drink and ask anyone that knows me and they'll tell you I drink ridiculous amounts of chocolate milk daily. I suppose tomorrow is a big day, the one week mark! Honestly I am getting used to it already, and if I hadn't of been a dumb a$$ and spent way to much money last weekend I would be set. I'm going to catch up pretty soon.. Oh and anyone know any foods to make with ONLY spaghetti noodles?? lol.. I suppose I could buy some more sauce... but that would cost money! Now before I go.. some math..

What I have spent!!
1. $4.75 -- Loaf of bread, peanut butter, 8 hot dogs, 7 roman noodles
2. $.86 -- burrito
3. $.25 -- cheap coke
4. $3.25-- subway sandwich of death
5. $1.99-- spaghetti and sauce

Total= $11.10.

Day seven (later..)

AHhh!! Free united cookies! I made Paulette jack 4 of the free samples so I have some cookies!! yay.. Considering I have had no real sugary foods (I realize bread and noodles do have sugar but I mean the kinda sugar u know is sugar).